Mint ismert, a brit miniszterelnök, Rishi Sunak még 2023-ban hivatalosan is bocsánatot kért azoktól a veteránoktól,
akiket korábban a hadsereg a szexuális orientációjuk miatt bocsátott el.
A katonák „harca” azonban itt nem ért véget, mivel azóta sem kaptak kompenzációt az államtól – számolt be a BBC.
A lap összeállításából kiderült, hogy egyikük, Joe Ousalice 1976-tól 1993-ig rádiós volt a haditengerészetnél, és harcolt a Falkland-szigeteki háborúban is.
Közel 18 éves szolgálati ideje alatt mintegy
kilenc alkalommal indítottak ellene vizsgálatot „homoszexualitás gyanúja miatt”.
Végül elbocsátották, mert a hadbíróság úgy ítélte meg, hogy szexualitása „sérti a rendet és a haditengerészeti fegyelmet”. Ousalice megjegyezte, hogy felettesei azután szereztek tudomást a szexuális irányultságáról, miután egy káplánnak – plébános mellé segítségül rendelt felszentelt pap – elmondta, hogy biszexuális.
Bár a biszexualitást soha nem tiltották kifejezetten, a biszexuálisokat úgy kezelték, mintha melegek lennének – idézte fel.
A BBC a férfi esete kapcsán megjegyezte, ha kitöltötte volna a 22 éves szerződését, akkor mitegy havi 500 font nyugdíjat igényelhetett volna.
Az elbocsátása miatt azonban csak a nyugdíjkorhatár eléréséig volt jogosult erre,
így jövedelem nélkül maradt.
Mint írták, a brit kormány 50 millió fontot szán a kompenzációra, bár hogy mikor és hogyan fizetik ki a károsultakat, továbbra sem tudni. Ousalice azt is leszögezte, hogy „ez az összeg nagyon alacsony”.
A legtöbb veterán, akit egészen az ezredfordulóig érvényben lévő homofób szabályzat miatt elbocsátottak a seregből, ma már idős ember és egészségügyi problémákkal küzd. Ousalice-nál is rákot diagnosztizálták, és attól tart, nem fogja megkapni a kompenzációt halála előtt.
Amint lehet, közzéteszik a kompenzáció mértékét
A BBC felidézte, hogy a Fighting with Pride szervezet 2020-ban benyújtott egy javaslatot a kormánynak a kompenzáció mikéntjével kapcsolatosan.
A kormány egyik szóvivője úgy nyilatkozott, hogy
„amint lehet”, közzéteszik a kompenzáció mértékét és módját,
addig is az érintett volt katonák az ügynek szentelt kormányzati weboldalon jelezhetik igényüket – idézte a lap.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Honvédelem Facebook-oldala